Domek "ADA" Pieniny, Krościenko nad Dunajcem noclegi


Krościenko nad Dunajcem położone jest w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości ok. 420-500 m. n.p.m pomiędzy pasmami gór: Pienin, Gorców i Beskidu Sadeckiego u brzegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi, wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne,co najmniej od średniowiecza, biegnie obecnie droga krajowa 969 Nowy Sącz - Krościenko nad Dunajcem - Nowy Targ.
To dogodne położenie wyznacza miejscowości role bazy wypadowej dla turystów zwiedzających otaczające pasma górskie w czasie 1-2 dniowych wycieczek. Pobliskie tereny zaliczane są do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków Polski. Osobliwością krajobrazową na międzynarodową skale jest przełom Dunajca. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady ciekawej historii.
Krościenko nad Dunajcem otrzymało prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego. Zostały one nadane aktem lokacyjnym z 1348 roku. Z tego okresu zachował się układ urbanistyczny z rynkiem i kościołem. W kościele znajdują się miedzy innymi interesujące freski z XIV, XV, XVI wieku. O dawnym wyglądzie miasteczka świadczą cztery ponadstuletnie domy zachowane w południowej pierzei rynku. W Grywałdzie w pięknym otoczeniu znajduje się kościół drewniany z XIV-XV nazywany "bratem kościoła z Dębna". Od 1963 roku Krościenko stanowi centrum Ruchu Światło-Życie; zjeżdżają tu corocznie liczni uczestnicy oaz z całej Polski i spoza jej granic.
Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno - słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje. Na turystów i wczasowiczów oczekuje około 700 miejsc w domach wczasowych i kwaterach prywatnych oraz w gospodarstwach agroturystycznych. Funkcjonuje również pole namiotowe na około 1000 miejsc położone na cyplu - na prawym brzegu Dunajca.
Polecamy:
- Turystyka rowerowa
- Turystyka konna
- Turystyka piesza
- Wjazd kolejką na Palenicę - 5 zł od osoby (w jedną stronę)
- Wstęp na Trzy Korony i Sokolicę - 2,50 zł (grupa z przewodnikiem wstęp nie płaci)
- Wąwóz Homole
- Rezerwat Biała Woda
- Zamek Czorsztyński
- Zamek Niedzicki -
- Podróż statkiem "Biała Dama" po jeziorze

Spływ Dunajcem
- na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu - Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływ kajakiem na Dunajcu po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
 
Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:

szlak żółty -
bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu
(z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański.
Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.

szlak zielony -
rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.

szlak czerwony
- przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.
 
Realizacja: Verakom
Copyright © Domek "ADA" Pieniny, Krościenko nad Dunajcem noclegi